Трагедія у Дніпропетровську Суботнього ранку потужний вибух газу зруйнував половину багатоповерхівки. Від ударної хвилі серйозно дісталося навколишнім будівлям. За останніми даними, загинуло дев'ятеро і 25 людей потрапили до лікарні.
Місцеві мешканці кажуть: і вчора, і сьогодні вони зверталися щодо високого тиску газу до "Дніпрогаз", але реакції не дочекалися, телефон 04 не відповідав. Попередня версія вибуху - саме різкий стрибок тиску в мережі.
Картина навколо дніпропетровської багатоповерхівки скидається на фільм жахів. Один під'їзд десятиповерхівки повністю зруйнований, земля всіяна битим склом та уламками бетону. Люди в нестямі намагаються продертися крізь міліцейські кордони, щоб хоч щось дізнатися про долю рідних.
Вибух пролунав о 10.45. Він був такої сили, що вибухова хвиля розповсюдилася щонайменше на півкілометра, у чотирьох сусідніх будинках повибивало шибки та двері. Під'їзд, де був епіцентр, склався наче колода карт. Майже всі мешканці 40 квартир були вдома. Сьогодні вихідний, а на вулиці лив дощ.
Причину трагедії встановили швидко: різке підвищення тиску газу у мережі. Недобре мешканці району відчули ще рано вранці - у квартирах стояв сильний запах газу, полум'я у конфорках сягало стелі, в деяких квартирах сталися пожежі. А незадовго до вибуху люди бачили трьох незнайомців, які поралися біля газового розподільника.
У чому причина стрибка тиску, тут поки що не знають. Проте категорично заперечують несправність обладнання - два дні тому його перевіряли. Натомість, у НАК "Нафтогаз Україна" вже заявили: Дніпрогаз, який перебуває у приватній власності, не виконував державних норм щодо вкладень у ремонт і модернізацію розподільчих мереж. Це і могло стати причиною трагедії.
Версії про теракт навіть не розглядають, повідомили в СБУ.
Остаточну крапку поставить слідство - кримінальну справу уже порушено. Проте зараз найважливіше - знайти останнього постраждалого. Через руйнування сходів людей дістають за допомогою пожежних драбин через вікна. Тих, хто під завалами, шукають із собаками. З родичами постраждалих і загиблих працюють медики. У приміщенні середньої школи неподалік від будинку вже діє штаб з надзвичайної ситуації. Там уточнюють списки мешканців будинку, з'ясовують збитки. Місцева влада шукає помешкання для тих, хто втратив оселі.
Цю ніч постраждалі проведуть у готелях та у родичів. Рятувальні роботи не припинятимуться і вночі.
Ця трагедія ще раз засвідчила жахливий стан житлово-комунального господарства, який РНБО визнала загрозою національній безпеці. Президент доручив прем'єрові на місці розібратися з причинами та допомогти потерпілим. Віктор Янукович уже прибув до Дніпропетровська разом із міністром ПЕК Юрієм Бойком, а уряд виділив 5 мільйонів гривень на ліквідацію наслідків катастрофи.
Для України вибухи газу в житлових будинках - річ не надто рідкісна. Цьогоріч троє людей загинули під час вибуху у Кривому Розі - там були зруйновані два поверхи одного під'їзду. Минулого року Луганськ ховав вісьмох жертв вибухів у двох будинках, у лікарні потрапили 17 (там витік стався під землею). У тому самому Дніпропетровську торік вибух на проспекті Героїв забрав життя однієї людини та десятки лишив без даху над головою.
Побутовий газ вибухає і у приватних оселях. Це відбувається майже у всіх українських містах, і хоча в таких випадках пошкодження меншого масштабу, але і вони призводять до людських жертв).